موقعیت جغرافیایی بخش بن رود از توابع شهرستان اصفهان

بخش بن رود یکی از بخشهای شهرستان اصفهان با جمعیت 23683 نفر بوده وشهر ورزنه با جمعیتی در حدود 10000 نفر که بیشترین جمعیت شهری را در مقایسه با بخشهای شرق شهرستان اصفهان به خود اختصاص داده است به عنوان مرکز این بخش تعیین شده است واز شمال به شهرستان نائین و بخش کوهپایه ، از جنوب به بخش جرقویه علیا به مرکزیت حسن آباد و از جنوب غربی به بخش جرقویه سفلی به مرکزیت نیک آباد واز شرق به استان یزد واز غرب به بخش جلگه به مرکزیت هرند محدود می باشد .

مساحت این بخش 2300 کیلومتر می باشد ، بخش بن رود در حال حاضر دارای یک شهر و دو دهستان و 39 روستا و مکان و مزرعه می باشد ، این بخش حدود 4،13 در صد از وصعت شهرستان اصفهان را به خود اختصاص داده است .

این بخش جلگه نسبتاً همواری است که در 25 کیلومتری آن تالاب به گاوخونی قرار گرفته و در قسمت جنوب شرق این بخش تپه هایی از شن روان و ماسه های بادی وجود دارد که به صورت رشته هایی تا نزدیکی جرقویه دیده می شود . مقدار بارندگی 80 میلیمتر در سال است که جزء نقاط خشک و کویری به حساب می آید .


دهستانهای بخش بن رود:

1-  دهستان رودشت شرقی به مرکزیت کفران-فارفان که شامل روستاهای کفران-فارفان-جندان-رنگینده-کفرود-طهمورثات وابوالخیرمی باشد.

فاصله تامرکزدهستان

فاصله تامرکزبخش

فاصله تامرکزشهرستان

جمعیت

تعداد خانوار

نام روستا

 

ردیف

0

17

103

3452

711

کفران

1

5

12

105

1675

378

جندان

2

0

17

103

1533

304

فارفان

3

12

14

102

1228

275

کفرود

4

3

25

90

307

72

طهمورثات

5

3

24

95

267

59

ابوالخیر

6

4

23

85

220

36

رنگینده

7

تمدن پیش‌از تاریخ اصفهان بار دیگر کاوش‌ می‌شود

نویسنده: آرش مهدوی - دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۸۸

 

کاوش های باستان شناسی تا کنون در تپه کپنده منجر به کشف سه اسکلت پیش از تاریخ شده است که به صورت "درون مسکونی" تدفین شده اند. این محوطه باستانی دارای فضاهای مسکونی و معماری خشتی 6 هزار ساله است.

اصفهان(خبرگزاری میراث فرهنگی)میراث استان‌ها _ "تپه کپنده" کفران که پیش ‌از این در نخستین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی راز 6 هزار ساله خود را از سکونت انسان در نزدیکی باتلاق گاو‌خونی فاش کرده بود،‌ برای دومین بار مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار می‌گیرد.
 
«فریبا سعیدی»،سرپرست هیات باستان‌شناسی تپه کپنده اصفهان دراین‌باره به میراث خبر گفت: «سکونت در نزدیکی رودخانه زاینده رود و باتلاق گاوخونی از جمله برنامه‌های پژوهشی بود که سال گذشته پس‌از مدت‌ها نخستین فصل آن در تپه کپنده پایان یافت.»
 
کاوش های باستان شناسی تا کنون در تپه کپنده منجر به کشف سه اسکلت پیش از تاریخ که به صورت دورن مسکونی تدفین شده اند انجامیده است. این محوطه باستانی دارای فضاهای مسکونی و معماری خشتی 6 هزار ساله است.
 
به اعتقاد باستان‌شناسان این محوطه باستانی احتمالا با جیرفت و شهرسوخته در ارتباط بوده و یکی از محوطه‌های مسکونی اقماری شهرصبا اصفهان محسوب می‌شده است.
 
سعیدی با بیان‌ این‌که به‌زودی فصل دیگری از کاوش‌های باستان‌شناسی تپه کپنده آغاز می‌شود به میراث خبر گفت: «ماه گذشته یک هیات باستان شناسی از ایتالیا برای مطالعه دوباره سفال‌های مسجدجامع اصفهان به ایران آمد و هفته گذشته نیز کار به پایان رسید اما دو هفته دیگر نیز احتمالا باید میزبان این هیات باشیم .قرار است پس‌از پایان کار هیات، کاوش‌های تپه کپنده آغاز می‌شود.»
 
هیات باستان‌شناسی هرگز به دلایل امنیتی محل  قرار گرفتن تپه کپنده را اعلام نکرده‌اند اما با این‌حال خطر غارت این محوطه باستانی وجود دارد.
 

به گفته سعیدی انجام نشدن کاوش‌های باستان‌شناسی منسجم دوره پیش‌از تاریخ اصفهان باعث شده امروز اطلاعات کمی در این باره وجود داشته باشد. به همین دلیل ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه کپنده باعث می‌شود تا حجم اطلاعات مربوط به پیش‌از تاریخ اصفهان بیشتر شود.

 

 

 

/ 1 نظر / 474 بازدید
کفران سی تی

سلام من شما را لینک کردم شما هم اگه خواستید سری بزنید و منو لینک کن kafrancity.ir